فرمانده انتظامی استان گیلان گفت: نزدیک به ۸۰ تا ۸۵ درصد جرایمی که در حوزه سایبری اتفاق می‌افتد توسط پلیس کشف می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری گیل ابراز _سردار پاسدار محمدرضا اسحاقی صبح امروز در مراسم تجلیل از خبرنگاران اظهار داشت: در چهار ماهه نخست امسال 22 طرح تشدید مقابله با سارقان حرفه‌ای در گیلان اجرایی شده است که به موجب آن 548 سارق و مجرم حرفه‌ای که اکثراً نیز غیربومی بودند در این استان دستگیر شد.

فرمانده انتظامی گیلان شناسایی و‌ دستگیری یک باند از سارقان حرفه‌ای که عملیات آن دیشب توسط پلیس انجام شد را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: این باند از سارقان حرفه‌ای با 3 نفر عضو که هر سه آن‌ها ساکن کرج هستد با هوشیاری پلیس شناسایی و دستگیر شده و نزدیک به یک کیلوگرم طلا و زیورآلات از آنان کشف شد.

سردار اسحاقی با تأکید بر اینکه تمام اقدامات پلیس به صورت سلبی نیست و حجم زیادی از آن در حوزه فعالیت‌های خدماتی است تصریح کرد: در چهار ماهه نخست امسال به طور میانگین روزانه 3 هزار و 253 تماس در مرکز 110 پلیس ثبت شده است که آمار آن نسبت به دوره مشابه سال گذشته 28 درصد افزایش یافته است.

وی اقدامات انجام شده پلیس در حوزه فعالیت‌های ارشادی و عملیاتی مربوط به تماس‌های دریافتی از مرکز 110 را نیز برشمرد و ابراز داشت: در چهار ماهه نخست امسال از مجموع 43 هزار و 440 تماس‌ دریافتی 19 هزار و 305 فقره آن عملیاتی و 21 هزار و 435 فقره آن نیز با فعالیت‌های ارشادی پلیس حل و فصل شده است.

فرمانده انتظامی گیلان‌ انجام هزار گشت توسط پلیس در سطح جاده‌ها، معابر، خیابان‌ها و معابر استان را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: در حوزه کاهش حوادث رانندگی با وجود افزایش میزان ترددها و ورود مسافران به خطه گیلان در چهار ماهه نخست امسال شاهد کاهش 12 درصدی آمار جانباختگان در استان بوده‌ایم.

سردار اسحاقی همکاری بخش‌هایی نظیر اورژانس، هلال احمر و دستگاه‌های ذیربط با پلیس در مسیر کاهش آمار جانباختگان حوادث رانندگی را مورد توجه قرار داد و گفت: از ابتدای امسال آمار فوت‌ شده‌های گیلان در این حوزه 207 نفر گزارش شد که در مقایسه با 241 نفر کشته شده سال گذشته تا حدودی میزان آن کاهش یافته است.

وی از آموزش موتورسواران و عابران پیاده توسط پلیس با هدف کاهش آمار تصادفات و ارتقاء سطح دانش ترافیکی توسط پلیس به موتورسواران و عابران پیاده سخن گفت و عنوان کرد: در چهار ماهه نخست امسال تاکنون بیش از 40 برنامه برای آموزش موتورسواران اجرا و نزدیک به 7 هزار کلاه ایمنی بین آنان توزیع شده است.

فرمانده انتظامی گیلان‌ با اشاره به اینکه 72 درصد از جانباختگان حوادث ترافیکی این استان موتورسواران و عابران پیاده بوده‌اند خاطرنشان کرد: طرح عابر یار نیز یکی از طرح‌های موفق و خوبی است که امسال توسط پلیس در چهار راه‌ها و با همکاری همیاران پلیس اجرایی شد و در آینده گستره اجرای آن وسیع‌تر می‌شود.

سردار اسحاقی افزایش درصد وقوع سرقت‌‌های خرد در گیلان به نسبت مدت چهار ماهه سال گذشته را مورد تأکید قرار داد و بیان داشت: در حوزه کشف سرقت‌های خرد انجام شده در سطح گیلان، 82 درصد از آن در چهار ماهه نخست امسال کشف شد که این آمار کارکرد بالای نیرو‌های پلیس را در این حوزه نشان می‌دهد.

وی در تشریح فعالیت‌های پلیس در حوزه مربوط به برخورد با توزیع کنندگان و فروشندگان مواد مخدر اظهار داشت: در چهار ماهه نخست امسال جمعاً هزار و 409 پرونده در این حوزه تشکیل و 566 جاعل و کلاه‌بردار توسط پلیس دستگیر و تحویل مراجع قضایی شده‌اند که اغلب این افراد دستگیر شده توزیع کنندگان خرد محسوب می‌شوند.

فرمانده انتظامی گیلان‌ با بیان اینکه نزدیک به 80 تا 85 درصد جرایمی که در حوزه فضای مجازی اتفاق می‌افتد توسط پلیس کشف می‌شود عنوان کرد: در چهار ماهه نخست امسال بیش از 378 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته آمار جرایم فضای مجازی در گیلان افزایش پیدا کرده که این موضوع بسیار نگران کننده است.

سردار اسحاقی ورود اصحاب رسانه و خبرنگاران به حوزه جرایم فضای مجازی و همکاری آنان با پلیس در راستای ارتقاء آگاهی‌های عمومی را لازم و ضروری اعلام کرد و افزود: در حال حاضر نزدیک به 70 درصد از قربانیان فضای مجازی بین 20 تا 35 سال سن دارند که تنها از سر ناآگاهی و کنجکاوی به دام مجرمان سایبری گرفتار می‌شوند./تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.