در شورای شهرستان رشت مطرح شد:
پیگیری مطالبات مردم وظیفه شورا است/لزوم تسریع در اجرای پروژه ها

رشت- جلسه شورای شهرستان رشت برگزار و اعضا پیگیری مطالبات مردمی را مهم ترین وظیفه شورا عنوان کرده و خواستار سرعت بخشیدن به اجرای پروژه های عمرانی و خدماتی در شهرستان شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه دوره‌ای شورای اسلامی شهرستان رشت با حضور نمایندگان مجلس، فرماندار و مسئولان پیش از ظهر پنج شنبه در بخشداری خمام شهرستان رشت با هدف حل مشکلات این بخش برگزار شد.

خدمت رسانی به مردم وظیفه اصلی شوراها

رئیس شورای اسلامی شهرستان رشت در ابتدای این جلسه هدف از برگزاری این جلسات را اثر بخشی بیشتر فعالیت شوراها عنوان و اظهار کرد: تلاش می‌کنیم تا با پیگیری مشکلات، مطالبات به حق مردم عملی شود.

ابراهیم اخوان با تاکید بر توزیع عادلانه منابع بین تمام مناطق شهرستان رشت، افزود: شورا بزرگترین پارلمان محلی استان است که وظیفه و هدف اصلی آن خدمت رسانی به مردم است.

لزوم سرعت بخشیدن به اجرای پروژه‌ها در بخش خمام

بخشدار خمام نیز در ادامه این جلسه با بر لزوم سرعت بخشیدن به اجرای پروژه‌های عمرانی این بخش تأکید و بیان کرد: بخش خمام توانمندی‌های زیادی در حوزه‌های گردشگری، کشاورزی، صنعت و تجارت داشته و از موقعیت جغرافیایی خاصی برخوردار بوده نیازمند توجه بیشتر مسئولان است.

رضا مهدوی همچنین به مشکلات این بخش نیز اشاره کرد و گفت: سرعت بخشیدن به روند صدور سند روستایی، لزوم بازنگری در طرح هادی روستایی، انعقاد تفاهم نامه برای اجرای پروژه آسفالت مناطق روستایی، حل مشکل آب شرب روستایی، مشکلات آبفای شهری و تأسیسات مخزن هوایی، لزوم تأمین اعتبار حل مشکلات موجود در آب و فاضلاب شهری، مشکلات شرکت توزیع برق و تأمین اعتبار برای بالابر از جمله مشکلات بخش خمام است که باید با تعامل و همکاری دستگاه‌ها، نمایندگان مجلس و مسئولان برای رفع اقدام شود.

جلسات شورای شهرستان باید کارشناسی شده و کاربردی باشد

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی در این جلسه ضمن تقدیر از ابتکار عمل رئیس شورای اسلامی شهرستان رشت برای برگزاری این جلسات در سطح بخش‌های مختلف شهرستان رشت، اظهار کرد: خوشبختانه روند فنی جلسات شورا رشد کرده است، اما معتقدم تصمیماتی که در این جلسه گرفته می‌شود، باید کارشناسی شده و بازدهی مناسبی داشته باشد.

غلامعلی جعفر زاده با بیان اینکه برخی مشکلات عمومی بوده و بخش دیگر همانند حل مشکل مخزن هوایی فقط مربوط به بخش خمام است، افزود: باید قبل از برگزاری این جلسات مشکلات شناسایی و اولویت بندی شود تا در این جلسات تنها تصمیم گیری و جمع بندی نهایی انجام شود.

وی به موضوعات مطرح شده درباره احداث بیمارستان در خمام و همچنین اجرای طرح آمایش بهداشت و درمان در این بخش اشاره و تصریح کرد: احداث بیمارستان به پراکندگی جغرافیایی مربوط نبوده و مطابق با نیاز و جمعیت مناطق است، که بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت در مناطق مختلف کشور انجام می‌شود.

جعفر زاده همچنین بر لزوم پیگیری درباره حریم کمربندی خمام، اصلاح طرح هندسی میدان ولیعصر (عج)، مشکلات فاضلاب و آب شرب شهری، تکمیل مخزن هوایی ذخیره آب و وضعیت زیرساخت شبکه برق تاکید کرد و ادامه داد: طرح محور خمام، خشکبیجار و لشت‌نشاء در لایحه بودجه سال ۹۸ ردیف‌دار و کددار شده و ما پیگیر این موضوع هستیم.

توزیع عادلانه قیر برای اجرای پروژه در سطح استان ضروری است

یکی دیگر از نمایندگان رشت در مجلس نیز در این جلسه با اشاره به اینکه بخش اعظمی از درآمد دولت از طریق فروش نفت تأمین می‌شود، گفت: جلوی قاچاق بنزین باید گرفته شود و هر کسی که خودرو دارد الزامی است که کارت سوخت داشته باشد.

جبار کوچکی نژاد در ادامه با اشاره به توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی به یک سری از بازرگانان، اظهار کرد: ساماندهی توزیع ارز یکی از برنامه‌های مهم دولت است تا ارز دولتی به دست دلالان نرسد.

وی با بیان اینکه توزیع عادلانه قیر باید در کشور به صورت عادلانه انجام شود، افزود: توزیع عادلانه سبب می‌شود تا شهرداری بتوانند در بخش آسفالت راه و شهرسازی وظایف خود را به درستی انجام دهند.

کوچکی نژاد همچنین به مشکلات به وجود آمده در طرح کاداستر اشاره و تصریح کرد: به زودی در جلسه شورای برنامه ریزی استان، آمار کشوری را ارائه می‌دهم که گیلان چقدر در این طرح نسبت به کشور عقب مانده است.

وی با اشاره به عدم استفاده از بودجه‌های عمرانی برای تکمیل پروژه‌های شهرستان رشت، بیان کرد: در شهرستان رشت بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان برای آسفالت هزینه شده است تا شاخص را بالا ببریم و تمام این مقدار اعتبار از بودجه کشوری بوده است.

شرایط مطلوب شهرستان رشت در حوزه‌های مختلف

فرماندار رشت نیز در ادامه این جلسه خواستار بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌های موجود جهت خدمت به مردم شد و عنوان کرد: شرایط عمومی شهرستان مطلوب بوده و تعامل خوبی بین مسئولان و مدیران شهرستان جهت خدمتگزاری به مردم و توسعه شهرستان وجود دارد.

میر شمس مؤمنی زاده با اشاره به پروژه‌های در دست اقدام برای توسعه زیرساخت‌ها در شهرستان رشت، افزود: گام‌های مطلوبی جهت اجرای طرح‌های هادی و آسفالت راه‌های روستایی و بین شهری برداشته شده و در حوزه‌های مختلف شاهد ارتقای شاخص بهره‌مندی در شهرستان هستیم.

مؤمنی زاده خواستار تشکیل کمیته‌ای با دبیری معاونت برنامه‌ریزی و عمرانی فرمانداری رشت برای پیگیری موضوعات مطرح شده در این جلسه شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *