⭕رئیس مرکز آموزشی و درمانی رازی رشت:
گیلان رتبه دهم اهدای عضو در کشور/۱۲ مورد پیوند انجام شد

🔰حقیقی/پایگاه خبری گیل ابراز

رشت- رئیس مرکز آموزشی و درمانی رازی رشت به جایگاه دهم استان گیلان در اهدای عضو کشور اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۲ مورد پیوند عضو نیز در استان گیلان انجام شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سیامک ریماز ظهر سه‌شنبه در نشست خبری با موضوع پیوند اعضا که در مرکز آموزشی و درمانی رازی رشت برگزار شد، اظهارکرد: ۷ الی ۱۱ بهمن ماه جاری رویداد علمی، تخصصی و آموزشی بزرگی به میزبانی استان گیلان با موضوع اهدای عضو و پیوند اعضا برگزار می‌شود.

رئیس مرکز آموزشی و درمانی رازی رشت، افزود: این رویداد علمی دومین دوره آموزش پیوند اعضا در کشور است که به میزبانی استان گیلان برگزار می‌شود.

ریماز با اشاره به اینکه گیلان رتبه دهم اهدای عضو در کشور را دارد، گفت: دومین کارگاه آموزشی و پشتیبانی واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی با مدیریت وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی گیلان در رشت برگزار می‌شود.

وی به تأثیرگذاری و نقش این دوره آموزشی در راستای فرهنگ‌سازی در سطح جامعه در زمینه اهدای عضو اشاره و بیان‌کرد: در این دوره نحوه نگه‌داری اعضای فرد مرگ مغزی شده آموزش داده می‌شود. در پایان دوره نیز گواهینامه و مجوز رسمی از سوی وزارت بهداشت و درمان به حاضران در این دوره آموزشی اعطا می شود.

ریماز در ادامه عدم آگاهی و اطلاع دقیق از مفهوم مرگ مغزی را اصلیٰترین مشکل فرهنگی در ارتباط با ثبت‌نام و رضایت افراد برای اهدای عضو به بیماران نیازمند دانست و گفت: در این زمینه نیازمند انجام اقدامات لازم هستیم.

رئیس مرکز آموزشی و درمانی رازی رشت با اشاره به اینکه انجام ۱۴ پیوند عضو در سال ۹۴ تعداد در استان گیلان، تصریح‌کرد: ۴۰ مورد اهدای عضو نیز در سال ۹۵ در گیلان انجام شد که از این تعداد ۱۷ کلیه به شیراز، ۵ کلیه به تهران و ۵ کبد به شیراز منتقل شد.

ریماز با بیان اینکه در سال ۹۶ تعداد پنج مورد پیوند کبد انجام شده است، گفت: امسال تاکنون ۱۲ مورد پیوند انجام‌شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *