🔴دردومین نشست استانی هفته ملی کودک مورد تاکید قرارگرفت؛
لزوم مهارت آموزی به کودکان با تکیه بر آموزه‌های عاشورایی

⬛سارا حقیقی///پایگاه خبری گیل ابراز

🔷طی برگزاری دومین نشست استانی برنامه‌ریزی روزجهانی و هفته ملی کودک، نمایندگان دستگاه‌های فعال دراین حوزه ضمن تشریح برنامه‌های پیشنهادی خود بر ضرورت تمرکز بر مهارت‌آموزی به کودکان و تکیه بر آموزه‌های عاشورایی تاکیدکردند.

🔷به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون استان گیلان، دومین نشست استانی برنامه‌ریزی و هماهنگی فعالیت‌های روزجهانی و هفته ملی کودک به پیگیری مصوبات جلسه نخست و هم‌چنین تشریح برنامه‌ها از سوی نمایندگان دستگاه‌های مرتبط اختصاص‌داشت و درسایه هم‌اندیشی و هم‌گرایی، تصویری روشن از برنامه‌های این ایام ارایه‌شد.

💠ضرورت عمق‌بخشی به فعالیت‌های دینی و توجه به مهارت‌آموزی کودکان

🔷مدیرکل کانون استان گیلان در این نشست ضمن قدردانی ازهمراهی نمایندگان دستگاه‌های اجرایی استان، به شاخص‌های توسعه و پیشرفت هرجامعه اشاره و توان‌مندسازی نسل کودک و نوجوان را بیان‌گر رشد کشورها عنوان‌کرد.

🔷اسفندیارضیائی برهمین اساس حوزه کودک و نوجوان را نیازمند توجه همیشگی دانست و با بیان ‌این‌که هفته ملی کودک و تقارن آن با ماه محرم، امکان عمق‌بخشی به فعالیت‌های دینی را بیش از پیش فراهم‌می‌کند، تصریح‌کرد: این ایام فرصتی است تا در سایه هم‌گرایی و هم‌افزایی، بیش از پیش به آینده‌سازان انقلاب اسلامی پرداخته و بسترهای مناسبی برای آگاهی‌بخشی به آنان را فراهم‌کنیم.

🔷وی با اشاره به روزشمار هفته ملی کودک و هم‌چنین تاکید براین موضوع که مربیان، معلمان، اولیای تربیتی و والدین نیز مخاطب برنامه‌های این ایام محسوب‌می‌شوند، دیگر بخش سخنان دبیر استانی برنامه‌های هفته ملی کودک بود و او در همین حال از نگاه ویژه این برنامه‌ها به تمامی کودکان و نوجوانان ایران اسلامی خبرداد.

🔷وی هم‌چنین به برخی از فعالیت‌های کانون در هفته ملی کودک اشاره داشت و دیدار کودکان برگزیده استان با استاندار، تجلیل از فرزندان شهدای مدافع حرم، برگزاری جشنواره استانی قصه‌گویی و ویژه‌برنامه«شبی با قصه»، اجرای فعالیت‌های مختلف برای کودکان دارای نیازهای ویژه و برگزاری ویژه‌برنامه «با بچه‌های روستا»، برگزاری شب شعر با همکاری کانون پرورش فکری استان قم، برپایی نمایشگاه آثارمربیان و اعضای مراکز فرهنگی هنری و هم‌چنین، ثبت‌نام رایگان کودکان در روز جهانی کودک (۱۶مهر) را از جمله این برنامه‌ها عنوان‌کرد.

🔷برپایه این گزارش، تشریح برنامه‌ها از سوی نمایندگان دستگاه‌های مرتبط نیز دیگر بخش این نشست بود و در همین زمینه برگزاری کارگاه‌های بشردوستانه، اجرای مانورهای امدادی درمهدهای کودک، مسابقه نقاشی (کودک و صلح)، نمایش فیلم و هم‌چنین ساخت کلیپ و همراهی با جشنواره قصه‌گویی کانون از برنامه‌های پیشنهادی هلال احمربود.
درهمین زمینه بازدید از مراکز فرهنگی هنری کانون، اجرای قصه‌گویی، سرود، نمایش عروسکی و هم‌چنین مداحی و بازدید از موزه، برگزاری نمایشگاه دست‌سازه‌ها، تقدیر از خانواده شهدا، بازدیدهای علمی و اجرای فعالیت برای کودکان روستایی و عشایر، ازجمله برنامه‌های آموزش و پرورش برای مخاطبان دانش‌آموزبود.

🔷نماینده صدا و سیمای مرکز گیلان نیز از آمادگی این رسانه استانی برای پوشش خبری و تصویری فعالیت‌های این ایام و هم‌چنین فراهم‌سازی فرصت حضور کودکان و کارشناسان این حوزه در برنامه‌های مختلف شبکه استانی باران خبرداد.
تقویت نگرش مثبت کودکان نسبت به شهدا، جانبازان، ایثارگران و آزادگان از اولویت‌های بنیاد شهید انقلاب اسلامی عنوان شد و نماینده این مجموعه برای اجرای برنامه‌
در فضاهای عمومی و ایجاد فرصت برای آشنایی هرچه بیشتر کودکان و نوجوانان با سرمایه‌های معنوی کشور اعلام آمادگی‌کرد.

🔷نماینده اداره کل کتاب‌خانه‌های عمومی نیز از اجرای طرح کتاب‌دارکوچک، برگزاری کارگاه‌های مهارت‌آموزی یک روزه، قصه‌خوانی با رویکرد ماه محرم و هم‌چنین برگزاری مسابقه نقاشی وکتاب‌بخوانی سخن‌گفت و از همکاری با دیگر دستگاه‌ها برای اجرای فعالیت‌های هفته ملی کودک استقبال‌کرد.

🔷فراهم‌سازی فرصت بازدید رایگان کودکان از موزه حفاظت ازمحیط‌زیست در هفته ملی کودک، ایجاد امکان بازدید کودکان از پناهگاه حیات وحش سلکه بندرانزلی و حضور کارشناسان در مدارس و مراکز فرهنگی کانون از برنامه‌های اداره کل حفاظت ازمحیط‌زیست استان به شمارمی‌رفت.
نمایندگان شهرداری و سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری هم از اعلام آمادگی دستگاه مطبوع خود برای تبلیغات محیطی و هم‌چنین برگزاری مشترک ویژه‌برنامه‌های این ایام با دیگر دستگاه‌های مرتبط سخن‌گفتند.

🔷حمایت ازاجراهای عمومی در حوزه کودک، صدور مجوز برای نمایش‌های مختلف کودک محور و هم‌چنین اجرای مسابقه‌ی نقاشی، برپایی نمایشگاه دست‌آوردهای کودکان، اهدای کتاب، نمایش فیلم و برگزاری جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی هم از اولویت‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی درهفته ملی کودک عنوان‌شد.

🔷نماینده معاونت بهداشت و سلامت استان نیز از اجرای برنامه‌های آموزشی، حضور کارشناسان این مجموعه درمدارس و مراکز کانون پرورش فکری، اهدای کتاب و فعالیت خانه‌های بهداشت در مناطق روستایی درهفته ملی کودک خبرداد.

🔷درهمین حال، نماینده کمیته امداد امام خمینی (ره) از برگزاری آیین تجلیل از کودکان تحت پوشش و همراهی در اجرای برنامه‌های استانی هفته ملی کودک سخن‌گفت.
همراهی با دستگاه‌های استانی دربرگزاری ویژه‌برنامه‌های روز و هفته ملی کودک نیز ازاولویت‌هایی بود که نمایندگان استانداری و امور بانوان و خانواده استانداری گیلان به آن اشاره‌داشتند.

🔷برنامه‌ریزی هدف‌مند برای دیدار کودکان نخبه استان با استاندار گیلان نیز از موضوع‌هایی بود که این نمایندگان برای اجرای آن اعلام آمادگی کردند.

🔷برهمین اساس اجرای فعالیت‌های فرهنگی، راه‌اندازی پایگاه‌ هفته ملی کودک به صورت متمرکز ، برپایی ایستگاه نقاشی و اهدای کتاب و فراهم‌سازی زمینه دیدار کودکان نخبه‌ی دارای نیازهای ویژه نیز از برنامه‌هایی بود که از سوی نماینده بهزیستی استان گیلان ارایه‌شد.

🔷گفتنی است در این نشست که صبح امروز در سالن همایش‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در رشت صورت‌گرفت، نمایندگانی از استانداری، آموزش و پرورش، صدا و سیما، اموربانوان و خانواده استانداری، بهزیستی، محیط‌زیست، کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد شهید، شهرداری و سازمان فرهنگی ورزشی و اجتماعی شهرداری رشت، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و هلال احمر حضورداشتند.

🔷شایان ذکر است، هفته‌ی ملی کودک با شعار«آینده را باید ساخت» با محوریت کانون و همراهی ارگان‌های دولتی، دستگاه‌های اجرایی و گروه‌های مردم نهاد از ۱۴ تا ۲۰ مهرماه ۱۳۹۷ در سراسر کشوربرگزارمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *