🔴مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گیلان خبرداد:
رشد40درصدی مشارکت گیلانیان در هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی

حقیقی///پایگاه خبری گیل ابراز

🔷هادی نوری در گفتگو با روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان از شرکت31هزار گیلانی در هشتمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی و رشد 40درصدی مشارکت گیلانیان در این رویداد مهم فرهنگی نسبت به دوره گذشته این جشنواره خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، هادی نوری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در این گفتگو که همزمان با اتمام مهلت شرکت در هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی نشست و صبح امروز دوشنبه (22مرداد) صورت پذیرفت با اعلام استقبال گسترده گیلانیان در هشتمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی از مشارکت31هزار نفر در این رویداد مهم کتابخوانی در گیلان خبرداد.

*تشکیل کمیته برگزاری هشتمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در این گفتگو با تشریح اقدامات اولیه برگزاری این جشنواره ملی اظهار داشت: پس از اعلام آغاز هشتمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی از سوی دبیرخانه مرکزی این جشنواره در نهاد کتابخانه های عمومی کشور، کمیته ای ویژه متشکل از معاونین و مسئولین ستادی در جهت برگزاری هرچه بهتر این رویداد مهم فرهنگی برگزار و در در مراحل اولیه با تفکیک وظایف هر یک از اعضا، برنامه زمانبندی مشخص و مدون تنظیم و در اختیار ادارات شهرستانی قرار گرفت.

*جلب مشارکت نهادها، دستگاه ها و سازمان ها

هادی نوری در بخش دیگری از صحبت های خود از همکاری سازنده دستگاه ها و نهاد های استانی در دوره گذشته جشنواره یاد کرد و افزود: اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان در هشتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی نیز با برگزاری نشست های متعدد با مدیران، مسئولین و صاحبنظران در خصوص همکاری سازنده ایشان در جشنواره اقدامات مهمی به انجام رساند. وی به انجام تبلیغات محیطی گسترده جشنواره با همکاری سپاه قدس گیلان و شهرداری های استان و برنامه های مشترک با شوراهای اسلامی شهرها و روستاها، ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، کانون پرورش فکری کودک و نوجوان و نیز سازمان بهزیستی استان اشاره کرد و آنرا از مهمترین اقدامات در جهت معرفی هرچه بهتر جشنواره به مردم دانست. نوری همچنین تعامل سازنده صدا و سیمای مرکز گیلان در معرفی این رویداد مهم را یادآور شد و با بیان اینکه در طول مدت برگزاری جشنواره گزارش ها، برنامه های مناسبتی و اطلاع رسانی خوبی از سوی این سازمان انجام شد از عوامل اجرایی این دستگاه قدردانی کرد.
وی همچنین نقش سازمان منطقه ازاد انزلی در برگزاری دوره های گذشته جشنواره کتابخوانی رضوی را نیز خاطرنشان کرد و با بیان اینکه این سازمان اقتصادی با رویکردی فرهنگی همواره در کنار مجموعه کتابخانه های قرار گرفته است از همکاری گسترده سازمان منطقه آزاد انزلی در هشتمین دوره جشنواره ملی کتابخوانی رضوی در مراسم اختتامیه خبرداد.

*اجرای برنامه های متنوع فرهنگی با موضوع جشنواره رضوی

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در ادامه به برگزاری برنامه های فرهنگی ویژه جشنواره رضوی و با محوریت معرفی منابع هفتگانه این جشنواره در کتابخانه عمومی گیلان خبرداد و گفت: در مدت برگزاری جشنواره کتابخانه های عمومی استان گیلان برنامه های متنوعی چون برگزاری ویژه برنامه قصه گویی از منابع بخش کودک و نوجوان، نشست های کتاب خوان، محافل کتابخوانی، حضور کتابداران در مهدهای کودک و برگزاری برنامه های فرهنگی با موضوع جشنواره و نیز حضور علاقمندان به کتاب در کتابخانه ها انجام و منجر به تاثیرات مثبت در مشارکت گسترده مردم شد.
هادی نوری همچنین به تولید بیش از 60عنوان خبر اختصاصی مربوط به جشنواره ملی کتابخوانی رضوی در روابط عمومی کتابخانه های استان اشاره و از همراهی اصحاب رسانه در پوشش مناسب رویدادهای مرتبط با جشنواره رضوی و اطلاع رسانی به مردم کتابخوان گیلان قدردانی کرد.

*رشد3 برابری مشارکت گیلانیان در بخش الکترونیک هشتمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی

نوری در ادامه این گفتگو به اشاره به آمار مشارکت گیلانیان در هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در سال گذشته به به میزان 22هزار نفر به مشارکت 11هزارو 667گیلانی تنها در بخش الکترونیک جشنواره و رشد3 برابری استفاده از این بخش نسبت به سال گذشته نیز اشاره کرد و افزود: در این دوره از جشنواره، گیلانیان در 16 شهرستان استان با استفاده از فضای الکترونیکی از هشتمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی استقبال و یک سوم از کل مشارکت کنندگان را تشکیل دادند.

*مشارکت31هزار گیلانی در هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در بخش اعلام آمار مشارکت کنندگان در هشتمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی، مشارکت مردم کتابخوان گیلان در دوره هشتم جشنواره ملی کتابخوانی رضوی در مقایسه با دوره های گذشته را چشمگیر عنوان و با ارائه آماری از میزان مشارکت مردم در این جشنواره، تصریح کرد: در دوره هشتم جشنواره کتابخوانی رضوی که به همت تمامی همکاران و لطف و عنایت امام رئوف حضرت امام رضا(ع) مشارکت 30هزار و667 نفر در بخش های مکتوب و الکترونیک جشنواره را بهمراه داشته است که از این میزان 62 درصد از بخش مکتوب و38 درصد آنان از بخش الکترونیک استقبال کرده‌اند که نسبت به سال گذشته افزایش 40درصدی شرکت کنندگان را نشان می دهد.
هادی نوری افزود: بر اساس آمار دبیرخانه جشنواره 500خانواده گیلانی در هشتمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی مشارکت و در این رویداد مهم فرهنگی شرکت کردند. نوری همچنین اضافه کرد: از مجموع 16 شهرستان،‌ شهروندان همه شهرستان ها در جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کرده‌اند. در مجموع میزان مشارکت در این جشنواره نسبت به سال گذشته رشد چشمگیری داشته است.

*مردم ایران ارادت و انس خاصی با امام رئوف حضرت امام رضا(ع) و خواهر بزرگوار ایشان دارند

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در ادامه به تاثیرات مثبت هشتمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی با معرفی منابع هفتگانه این جشنواره در جامعه نیز اشاره کرد و افزود: مردم ایران ارادت و انس خاصی با امام رئوف حضرت امام رضا(ع) و خواهر بزرگوار ایشان دارند و در طول تاریخ از فرصت حضور خاندان ولایت در این کشور به خوبی استفاده و از برکات این حضور بهره مند شده اند.
نوری اضافه کرد: ایرانیان همواره و با اشکال مختلف ارادت خود را به خاندان پاک رسول الله نشان داده اند و در دوره کنونی نیز نهاد کتابخانه های عمومی کشور با برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی و معرفی سبک زندگی این امام بزرگوار سعی در الگوسازی بهتر برای کودکان، نوجوانان، جوانان و همه اقشار مردم داشته که در این مسیر نیز موفقیت های بسیاری بدست آورده است.

*کتابخانه های سیار مشارکت مردم روستاها را در جشنواره تسهیل کرد

وی همچنین میزان مشارکت مردم مناطق محروم روستایی استان در جشنواره هشتم رضوی در مقایسه با دوره های گذشته آن را مثبت ارزیابی کرد و گفت: استفاده از ظرفیت کتابخانه های سیار استان گیلان و همچنین کوله های کتاب توانست بخش اعظمی از مشکلات در حوزه مشارکت این عزیزان را تا حد بسیار زیادی جبران کند.

*برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره کتابخوانی رضوی در شهریورماه

هادی نوری در پایان ضمن قدردانی از همه دست اندرکاران هشتمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی در استان خاطرنشان کرد با برنامه ریزی های انجام شده، اختتامیه این جشنواره ملی در استان گیلان ساعت30/9 روز چهارشنبه (7شهریور) با حضور برگزیدگان جشنواره، چهره های فرهنگی استان، کتابداران، مسئولین، علاقمندان به کتاب و کتابخوانی و اصحاب رسانه در سالن اجتماعات مخابرات استان گیلان برگزار خواهد شد.
گفتنی است در هفتمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی در سال گذشته 21هزار و700 نفر گیلانی مشارکت داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *